pokaż wszystkie
Wkręty ciesielskie służą do łączenia elementów drewnianych oraz drewnopochodnych. Przydają się także podczas przytwierdzania do nich innych materiałów, na przykład metalowych zawiasów bądź okuć. Ich konstrukcja zaprojektowana została w sposób, który gwarantuje wytrzymałość mocowania, łatwość wprowadzenia wkrętu w surowiec oraz odpowiednie wykończenie, uwarunkowane rodzajem łba.
Ze względu na miękkość materiału, jakim jest drewno, wkręty ciesielskie charakteryzują się wysokim skokiem gwintu. Jest on stosunkowo głęboki, a grubość gwintowanego trzonu mniejsza niż w przypadku wkrętów do metalu. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie wytrzymałości mocowania i zapobieganie rozrywaniu się drewnianych elementów. Bardzo często długi wkręt do drewna posiada gwint tylko na części całego trzonu. Taka budowa pozwala na zmniejszenie momentu obrotowego, niezbędnego do jego wkręcenia oraz łatwiejsze dociągnięcie łączonych ze sobą części.
Łby poszczególnych wkrętów różnią się między sobą kształtem i rodzajem nacięcia. W przypadku wkrętów do drewna są to najczęściej łby stożkowe lub talerzykowe. Te pierwsze pozwalają na ukrycie wkrętu w płaszczyźnie materiału, dzięki czemu pozostaje ona gładka i estetyczna. Jest to niezwykle ważne przy montowaniu zawiasów czy skręcaniu desek, na które nakładane są dodatkowe elementy wykończeniowe. Z kolei łby talerzykowe stosuje się tam, gdzie ich widoczność nie jest tak istotna jak docisk przytwierdzanych części.
Wkręty ciesielskie produkuje się z różnorodnych materiałów. Najczęściej jest to zwykła stal, która zostaje ocynkowana na kolor żółty lub biały. Stosuje się je wtedy, kiedy odporność na czynniki zewnętrzne nie jest zbyt istotna. W przypadku większych wymagań antykorozyjnych polecane są natomiast wkręty fosfatowane o ciemnoszarej, matowej barwie oraz wkręty ze stali nierdzewnej. Te pierwsze mogą powodować zabrudzenia na drewnie, dlatego warto mieć to na uwadze w przypadku miejsc, gdzie estetyka ma duże znaczenie. Z kolei te drugie są całkowicie odporne na korozję.
Odpowiednio dobrany wkręt do drewna to gwarancja nie tylko właściwej solidności połączenia danych elementów, ale również trwałości i estetyki wykończenia, dlatego warto wybierać wkręty dostosowane do typu konstrukcji i jej zastosowania.
<< Wróć do strony głównej bloga