Wkręty ciesielskie – podstawowe rodzaje

Wkręty ciesielskie stanowią jeden z najpopularniejszych sposobów łączenia drewna oraz przytwierdzania go do innych materiałów. Dostępne w zróżnicowanych wielkościach i odmianach, pozwalają szybko stworzyć różnego rodzaju konstrukcje drewniane. Zanim przystąpimy do prac, warto poznać podstawowe rodzaje i cechy charakterystyczne oferowanych na rynku wkrętów do drewna.

Wkręty o łbie stożkowym

Wkręty o łbie stożkowym są stosowane w połączeniach, w których zależy nam na maksymalnym zlicowaniu główki śruby z drewnem (np. przy pracach z wykorzystaniem płyt OSB czy przy poszyciu stropu drewnianego). Pozwalają na uzyskanie gładkiej powierzchni, gotowej do dalszych prac wykończeniowych. Wadą wkrętów stożkowych jest możliwość podrywania włókien, która może sprzyjać poszarpaniu powierzchni drewna.

Wkręty o łbie talerzykowym

Wkręty o łbie talerzykowym (zwanym też niekiedy podkładowym) charakteryzują się niższym i szerszym łbem. Skuteczniej dociskają skręcane drewno, zapewniając wysoką nośność. Mogą być stosowane we wszystkich miejscach, w których nie wymagamy idealnego zlicowania główki wkrętu z powierzchnią drewna. Można również zdecydować się na wykonanie gniazda, w którym ukryje się główka – jednak jest to rozwiązanie czasochłonne i wymagające dodatkowej pracy.

Parametry wkrętów ciesielskich

Wkręty do drewna umożliwiają wykonanie znacznie trwalszych i stabilniejszych połączeń niż te z wykorzystaniem gwoździ. Na rynku znajdziemy modele w przedziale od 40 do 400 mm długości oraz średnicy od 6 do 10 mm. Są zabezpieczone przed rdzewieniem poprzez cynkowanie elektrolityczne. Występują z nacięciem typu Torx, Philips. Wysoki skok oraz odpowiedni kształt gwintu sprawia, że są odpowiednie do pracy z drewnem. Modele szybkomocujące są dodatkowo pokryte woskiem, który ułatwia ich mocowanie. Najczęściej stosowane są wkręty samowiercące, które nie wymagają wcześniejszego wykonania otworu.

Najczęściej stosowane wkręty ciesielskie to modele o łbie stożkowym i talerzykowym. Umożliwiają wykonanie wytrzymałych i stabilnych połączeń konstrukcji z drewna i płyt drewnopodobnych. Dostępne w różnych długościach i średnicach gwarantują precyzyjne dopasowanie do potrzeb każdego inwestora.

 

Go Top