pokaż wszystkie
Śruba zamkowa jest niezbędnym elementem do pracy z drewnem. Dzięki specjalnej konstrukcji, nie obraca się podczas dokręcania nakrętek. Cała konstrukcja jest bezpieczna, a szeroki wybór rodzajów śrub zamkowych sprawia, że łączenia są niemal niewidoczne. Czym się charakteryzuje i jakie rodzaje śrub zamkowych są dostępne na rynku?
Śruba zamkowa posiada spłaszczony, okrągły łeb z tak zwanym podsadzeniem – to właśnie ono sprawia, że śruba ta może być wykorzystywana do bezpiecznego łączenia konstrukcyjnych elementów drewnianych tj. listwy, tablice, okucia, zamki w drzwiach itp. Do tego celu potrzebna jest również nakrętka zabezpieczająca lub podkładka. Śruba zamkowa jest wkładana w dwa elementy, które mają być ze sobą połączone i przykręcana za pomocą nakrętki. Demontaż jest możliwy tylko poprzez odkręcenie nakrętki, ponieważ łeb śruby nie ma profilu do uchwytu narzędzi. W ten sposób cała konstrukcja zabezpieczona jest przed ryzykiem samoczynnego odkręcenia. Śruby zamkowe wykorzystywane są powszechnie m.in. w przemyśle meblarskim.
Śruba zamkowa występuje w różnych klasach twardości. Najczęściej spotyka się dwie klasy: 4.8 oraz 8.8. Śruby tego typu różnią się również wyglądem zewnętrznym. Na rynku można znaleźć ozdobne śruby zamkowe w kolorze srebrnym oraz czarnym, a wśród nich modele ze stali nierdzewnej, które są bardziej wytrzymałe na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Szeroki wybór śrub zamkowych sprawia, że z łatwością można dobrać je do łączonych elementów drewnianych i uzyskać ciekawy efekt wizualny. Wymiary śrub podawane są zawsze w milimetrach. Pierwsza wartość liczbowa określa średnicę gwintu, druga to długość mierzona bez łba. Najtańszym rodzajem są śruby zamkowe cynkowane galwanicznie. Nieco droższym, ale najbardziej jakościowym wyrobem będą śruby ze stali nierdzewnej oznaczane symbolem A2.
Właściwie dobrana śruba zamkowa sprawi, że montaż konstrukcji drewnianej przebiegnie sprawnie, a mocowanie będzie służyło przed długi czas.