Śruba z łbem grzybkowym – kiedy będzie potrzebna?

Śruby wykorzystywane są w różnych branżach przemysłu do tworzenia solidnych mocowań, zapewniających stabilność konstrukcji. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów śrub dostosowanych do specjalistycznego zapotrzebowania. Jedną z popularnych kategorii są śruby z łbem grzybkowym, zwane również zamkowymi. Czym charakteryzuje się śruba grzybkowa i gdzie można ją stosować?

Charakterystyka śruby z łbem grzybkowym

Śruba grzybkowa charakteryzuje się specyficzną budową łba z podsadzeniem, którego zadaniem jest wgłębienie się w materiał, zablokowanie śruby i umożliwienie solidnego przykręcenia elementu. Dzięki jej zastosowaniu niweluje się ryzyko niekontrolowanego odkręcenia. Śruby te spełniają normy ISO 8677, DIN 603 oraz PN87 M-82406. Ich cechą wspólną jest gwint metryczny, który może występować na całości trzpienia lub na jego części. W zależności od typu śruby wyróżnia się klasy wytrzymałości o parametrach 4.6, 4.8 oraz 8.8. Co do zastosowanej powłoki ochronnej na rynku dostępne są śruby grzybkowe bez powłoki, z ocynkiem ogniowym lub galwanicznym. Te ostatnie skutecznie zabezpieczają element przed korozją.

Zastosowanie śruby grzybkowej

Śruby tego typu, dzięki specyficznej budowie, znajdują zastosowanie przede wszystkim przy łączeniu elementów konstrukcyjnych wykonanych z drewna. Oprócz tego wykorzystywane są w budowie maszyn. Warto podkreślić, że oprócz samej śruby, przy tego rodzaju łączeniach wykorzystuje się nakrętkę oraz podkładkę. Wyposażona o dodatkowe elementy śruba mocowana jest w uprzednio utworzonym wpuście. Śruby z łbem grzybkowym możemy spotkać np. w ławkach, płotach czy innych elementach ogrodzeniowych. Sprawdzą się też do mocowania drewnianych listew, okuć czy tablic. Szerokie zastosowanie znajdą więc między innymi w przemyśle meblarskim.

Specyficzna budowa śrub z łbem grzybkowym sprawia, że są one stosowane tam, gdzie należy zadbać o wytrzymałość łączeń i zminimalizowanie ryzyka odkręcenia. Z tego względu sprawdzają się przede wszystkim w mocowaniu elementów drewnianych oraz przy konstrukcji maszyn.

Go Top