pokaż wszystkie
Śruba rzymska to dwa nagwintowane pręty połączone nakrętką o podłużnym kształcie. Nagwintowanie na każdej ze śrub biegnie przeciwnym kierunku. Dzięki takiej konstrukcji przy nakręcaniu nakrętki następuje naciąganie prętów.
Śruby rzymskie inaczej nazywane są napinającymi i taką pełnią funkcję. Bardzo dobrze sprawdzają się do naciągania czy regulacji lin stalowych i łańcuchów. Najczęstsze zastosowanie znajdują w budownictwie, transporcie kolejowym i tramwajowym, rolnictwie oraz w żeglarstwie.
Przykładowe zastosowanie w budownictwie:
W transporcie tramwajowym są wykorzystywane do naciągu sieci trakcyjnych, a w kolejowym do łączenia wagonów. W żeglarstwie sprawdzają się jako element do naciągu lin masztów. W rolnictwie stosowana jest jako łącznik w ciągnikach. Wykorzystywane są także do instalacji zabezpieczeń wszelkiego rodzaju masztów takich jak np. wieże transmisyjne. Śruby rzymskie małych rozmiarów znajdują też zastosowanie w modelarstwie.
W zależności od zastosowania śruby rzymskie różnią się najczęściej końcówkami. Najpopularniejsze mają na końcówkach hak lub oko, występujące w różnych kombinacjach tj. hak na każdym z prętów, oko na każdym z prętów lub na jednym z prętów oko, a na drugim hak. Występują też mniej popularne śruby rzymskie z końcówkami do spawania i z końcówkami typu widełki. Nakrętki łączące pręty mogą być otwarte lub rurowe.
Ze względu na duże obciążenia i działanie czynników atmosferycznych śruby rzymskie muszą być wykonane z materiałów wysokiej jakości. Cechuje je odporność na uszkodzenia, odkształcenia czy korozję w wyniku działania wody, także słonej w przypadku stosowania w żeglarstwie.
Ze względów bezpieczeństwa przed każdym użyciem śruba powinna zostać sprawdzona pod kątem ewentualnych uszkodzeń i prawidłowości działania. Skontrolować powinno się przede wszystkim jakość łączenia. To, czy montaż jest prawidłowy, można sprawdzić młotkiem kontrolnym, ostukując śrubę. Jeżeli nie stwierdzono drgań czy przemieszczeń, montaż został wykonany prawidłowo.
Kupując śruby rzymskie, trzeba zawsze zwrócić uwagę na ich parametry i dopasować je do warunków, w jakich będą wykorzystywane.