Pręty gwintowane – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jednym z elementów niezbędnych w czasie budowy są m.in. pręty gwintowanektóre są stosowane przede wszystkim jako elementy złączne. Możemy zatem użyć ich do łączenia więźby dachowej, szalunków czy drewnianych słupów. Na rynku dostępnych jest kilka wariantów, które różnią się materiałem, z którego są wykonane oraz rozmiarami. Jak wybrać odpowiednie?

Materiał i jego zabezpieczenie

Jedną z najważniejszych kwestii jeśli chodzi o pręty gwintowane jest rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. To, na jaki surowiec się zdecydujemy, zależy od ich przeznaczenia. W przypadku, kiedy pręty mają być całkowicie zabetonowane, najlepszym wyborem będzie zwykła stal. Poza tym, ważny jest również sposób zabezpieczenia ich powłoki. Najczęściej jest to ocynk galwaniczny. Dzięki temu możemy mieć pewność, że materiał nie zostanie uszkodzony przez czynniki atmosferyczne, a co za tym idzie, jego zastosowanie będzie w pełni bezpieczne.

Rodzaj gwintu i rozmiary przekroju

Pręty gwintowane opisywane są przy pomocy miary metrycznej, do oznaczenia której używa się litery M. Obok niej pojawia się cyfra, która z kolei oznacza średnicę gwintu podaną w mm. Jeśli zatem dokonujemy zakupu prętów gwintowych w konkretnym celu, warto dokładnie określić ich wymiary i podczas wyboru kierować się właśnie nimi.

Przede wszystkim zastosowanie

Kluczem do zakupu odpowiednich prętów jest określenie ich konkretnego zastosowania. Dzięki temu łatwo podejmiemy decyzję. Przed zakupem warto również ustalić sposób wykończenia powierzchni pręta, rodzaj i rozmiar gwintu oraz klasę twardości.

Kupując pręty gwintowane można łatwo się zgubić w wielu ofertach producentów. Jeśli zatem nie do końca jesteśmy przekonani do naszego wyboru, warto poradzić się specjalisty.

 

 

Go Top