Podkładki do śrub – jakie jest ich zastosowanie?

Podkładki do śruby są koniecznym elementem wielu konstrukcji. Są stosowane przy wielu rodzajach połączeń. Znajdują się w każdym dobrze wyposażonym warsztacie, hali produkcyjnej, garażu czy nawet domowej walizce z narzędziami.

Funkcje podkładek do śrub

Podkładki okrągłe najczęściej oddzielają śrubę lub nakrętkę od materiału łączonego, dzięki czemu zmniejszają możliwość rozluźnienia się połączenia. Zapewnienie trwałego połączenia, a zatem zabezpieczenie przed poluzowaniem lub odkręceniem, jest najważniejszą funkcją podkładek do śrub. Podkładki okrągłe stosuje się również po to, by zwiększyć powierzchnię nacisku połączenia na łączony materiał, a w konsekwencji uchronić wykorzystywane elementy przed możliwymi uszkodzeniami. Kolejną funkcją podkładek do śrub jest działanie wyrównujące – pozwalają one połączyć ze sobą elementy, które nie przylegają do siebie zbyt dobrze.

Podział podkładek

Podkładki do śrub dzielą się ze względu na kształt. Podkładki ząbkowane charakteryzuje zwiększona odporność na wibracje. Podkładki kwadratowe wykorzystuje się do połączeń śrubowych w konstrukcjach drewnianych, np. przy montażu ciężkich konstrukcji. Mogą być one wykonane z różnego rodzaju stali oraz mieć różne wymiary. Podkładki dzielą się również ze względu na sposób pokrycia – ich powłoka może być ocynkowana galwanicznie, ogniowo lub termodyfuzyjnie. Ocynkowane podkładki chronią przed rozwojem korozji i mogą być stosowane w konstrukcjach narażonych na wilgoć.

Zalety podkładek do śrub

Podkładki mają wiele zalet. Są tanie, powszechnie dostępne, uniwersalne łatwe w montażu, jak i demontażu. Zajmują mało miejsca, a przynoszą dużo korzyści. Mają również wysoką nośność.

Go Top