Kiedy stosuje się nakrętki pazurkowe?

Nakrętki pazurkowe wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle meblarskim. Ich funkcją jest tworzenie połączeń pomiędzy drewnianymi elementami konstrukcji.

Budowa nakrętki pazurkowej

Elementem charakterystycznym nakrętki pazurkowej są tak zwane „pazury”, czyli wystające, zaostrzone, metalowe zęby. Wbijają się one w materiał, dodatkowo stabilizując konstrukcję i zapobiegając przekręcaniu się elementu. To sprawia, że łączenia wykonane z użyciem nakrętek pazurkowych są bardziej stabilne niż w przypadku zwykłych. W większości omawiane elementy są wykonane ze stali ocynkowanej. To sprawia że są odporne nie tylko na zniekształcenia, ale też ewentualne działanie wilgoci, a co za tym idzie rdzewienie.

Jak poprawnie używać nakrętek pazurkowych?

Żeby nakrętki te mogły właściwie spełniać swoją funkcję, należy je stosować tylko do łączenia elementów wykonanych z materiałów na tyle miękkich, żeby „pazury” mogły się w nie w pełni wbić. Dlatego można je spotkać najczęściej w drewnianych meblach. Zdecydowanie nie znajdą zastosowania przy łączeniu metalu czy plastiku. Nakrętki pazurkowe służą do montażu ręcznego lub maszynowego. Pierwszym krokiem jest wykręcenie otworu właściwej średnicy, drugim wbicie w niego nakrętki. Należy pamiętać, że zawsze lepiej, żeby średnica otworu było o milimetr za wąska, niż o milimetr za szeroka – unikniemy dzięki temu luzu osłabiającego połączenie.

Nakrętki pazurkowe są jednym z najbardziej stabilnych sposobów łączenia ze sobą drewnianych elementów. Można je spotkać głównie w meblach, gdzie spajają elementy.

Go Top