Dlaczego nie wszystkie śruby będą odpowiednie do karton-gipsu?

Płyta kartonowo-gipsowa jest bardzo popularnym materiałem budowlanym. Ma postać arkuszy gipsowych pokrytych z obu stron tekturą. Charakterystyka konstrukcji płyty sprawia jednak, iż jej montaż nie może odbywać się z wykorzystaniem odpowiednich wkrętów. Dlaczego przy pracach z regipsami konieczne są tak zwane wkręty do karton-gipsu?

Montaż płyt kartonowo-gipsowych do profili metalowych oraz drewnianych

Płyty kartonowo-gipsowe przykręca się najczęściej do profili drewnianych czy też metalowych przymocowanych bezpośrednio do ściany lub sufitu. Należy do tego użyć odpowiednich wkrętów przewidzianych przez ich producenta do właśnie tego zadania. Najczęściej mają one długości od 25 do 160 milimetrów. Są wykonane ze stali pokrytej dodatkową warstwą ochronną (na przykład matowo-szarą powłoką fosforanów nakładanych w procesie fosfatyzacji), mają czarny kolor, a ich trzpień charakteryzuje się ostrym zakończeniem (nie jest konieczne wcześniejsze wiercenie otworów montażowych w płycie). Wkręty do karton-gipsu mają najczęściej łeb trąbkowy z wgłębieniem krzyżowym typu PH2 i są przystosowane do wkręcania za pomocą wkrętarek lub wkrętarko-wiertarek.

Wkręty do karton-gipsu występują w dwóch podstawowych rodzajach różniących się od siebie gwintem. Tak więc można spotkać wkręty o gwincie grubym przystosowane do montażu regipsów do podłoży drewnianych oraz o gwincie drobnym przystosowane do montażu do konstrukcji wykonanych z profili metalowych. 

Montaż dodatkowych elementów do płyt kartonowo-gipsowych – wkręty i kołki

Osobny temat stanowi montaż do płyt kartonowo-gipsowych dodatkowych elementów (na przykład różnego rodzaju szafek, regałów czy też obrazów). Należy do tego użyć dedykowanych kołków rozporowych oraz wkrętów. Te pierwsze mają zazwyczaj postać wkręcanych w regips elementów z tworzywa sztucznego charakteryzujących się grubym gwintem lub tak zwanych kołków rozpierających się na dużej powierzchni podczas wkręcenia śruby.

Podumowując, montaż płyt kartonowo-gipsowych musi się odbywać z wykorzystaniem dedykowanych wkrętów oraz kołków. Ich niezastosowanie grozi uszkodzeniem regipsów lub ich wadliwym i niestabilnym umocowaniem do konstrukcji stelażowej.   

Go Top