pokaż wszystkie
Płyty gipsowo-kartonowe są powszechnie stosowane w budownictwie mieszkaniowym do tworzenia ścian działowych i wykonywania obudowy sufitów oraz ścian. Wyróżnia się dwie metody montażu płyt. Pierwsza polega na zastosowaniu gipsowej zaprawy klejowej, druga na użyciu wkrętów do płyt gipsowych.
Do montażu płyt gipsowych wykorzystuje się klej na bazie gipsu wzbogacony o włókna celulozowe oraz środki modyfikujące, które uplastyczniają masę i zapobiegają powstawaniu szczelin oraz pęknięć. Klej najczęściej sprzedawany jest w postaci sypkiej i przed użyciem wymaga rozrobienia z wodą w odpowiednich proporcjach. Produkt należy dokładnie wymieszać najlepiej za pomocą mieszadła wolnoobrotowego do momentu uzyskania jednorodnej, plastycznej masy. Klej należy nakładać na płyty pacą, kielnią lub szpachelką w odstępach wynoszących 30-40 cm. W bezpośrednim sąsiedztwie otworów okiennych oraz umywalek zaprawę nanosi się w sposób ciągły. Płytę z nałożonym klejem przykłada się do ściany i lekko dociska.
Montaż przy pomocy wkrętów wymaga wcześniejszego stworzenia drewnianego lub metalowego stelaża. Wkręty do płyt gipsowych wykonane są najczęściej z fosfatowanej stali i mają długość od 25 mm do 160 mm. Fosfatowanie to zabieg nadający stali czarnej barwy i zabezpieczający ją przed korozją. W przypadku przytwierdzania płyt gipsowych do metalowych profili stosuje się wkręty o drobnym gwincie. Jeżeli płyty będą mocowane do konstrukcji drewnianej, należy użyć produktów z grubym gwintem. Do wkręcania najlepiej używać wiertarko-wkrętarki z regulowanym momentem obrotowym. Płyta gipsowa to stosunkowo miękki materiał, dlatego nie ma potrzeby wcześniejszego wiercenia otworów montażowych. Przyjmuje się, że odstęp pomiędzy wkrętami powinien wynosić nie więcej niż 25 cm.
Zarówno jedna, jak i druga metoda montażu płyt gipsowych jest skuteczna, a wybór którejś z nich uzależniony będzie od indywidualnych preferencji osób wykonujących prace wykończeniowe.