Czy stosowanie śrub i wkrętów do karton-gipsu jest bezpieczne?

Karton-gips (zwany również regipsem) to materiał coraz częściej wykorzystywany do wykończenia domów, gdyż gwarantuje uzyskanie gładkiej i płaskiej powierzchni na całej długości ściany. Różni się natomiast wytrzymałością oraz twardością od tradycyjnych tynków. Płyta kartonowo gipsowa jest dużo bardziej miękka i mniej wytrzymała. Podczas montowania takich płyt należy zastosować szczególną ostrożność oraz dobrać odpowiednie wkręty do karton-gipsu.

Które wkręty stosować, aby było bezpiecznie?

Odradza się używania tradycyjnych gwoździ oraz wkrętów z kołkami rozporowymi, gdyż są niebezpieczne i mogą zniszczyć strukturę płyty. W niektórych przypadkach cała płyta z karton-gipsu może pęknąć.

Jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie wkrętów do karton-gipsu. Wkręty te dzielimy na takie, które są używane do mocowania płyt do podłoży drewnianych bądź profili metalowych. Zahaczając o drewno lub metal i karton zawarty w płycie i stabilizują całą wieszaną konstrukcję. Sprawdzą się także w przypadku instalowania dużo masywniejszych konstrukcji, do których zaliczyć można podwieszane sufity. Za pomocą tych wkrętów można także łączyć ze sobą dwie płyty karton-gipsowe.

Go Top