Wkręty samogwintujące – przy jakich pracach są niezbędne?

Podczas wykonywania różnego rodzaju prac budowlanych można wykorzystać szereg różnorodnych technik w celu połączenia ze sobą dwóch lub więcej elementów. Najpopularniejszą metodą jest łączenie na nity oraz kotwy. Nie należy jednak zapominać, że do tego typu prac świetnie sprawdzą się także wkręty samogwintujące. Jakie są zalety tego rozwiązania i do jakich warto je wykorzystać?

Wkręty samogwintujące – przy jakich pracach sprawdzą się najlepiej?

Bardzo dużym plusem wkrętów jest różnorodność ich zastosowania. Nadają się właściwie do łączenia materiałów o różnej powierzchni i grubości. Najczęściej poleca się je przy łączeniu materiałów grubych i charakteryzujących się dość dużą twardością. Z powodzeniem sprawdzą się przy łączeniu ze sobą drewna oraz metalu. Wkręty samogwintujące mogą także być zastosowane w przypadku konstrukcji betonowych. 

Zadaniem wkrętów jest wzmocnienie całej konstrukcji. Dlatego też stają się one nieocenioną pomocą w przypadku łączenia elementów konstrukcji stalowej, która wymaga naprawdę solidnego wykonania. Dodatkowo same wkręty wyglądają dość neutralnie – nie psują estetyki całej konstrukcji.

Wkręty samogwintujące stosuje się np. podczas montażu kanałów wentylacyjnych oraz przepustnic wykonanych z PVC. Ich zaletą jest to, że bezproblemowo można je ponownie odkręcić i przeprowadzić naprawę lub konserwację całej wentylacji.

Rodzaje wkrętów samogwintujących

Na rynku budowlanym można spotkać wkręty samogwintujące, które wykonano ze stali węglowej lub nierdzewnej. Często powierzenia wkrętu zostaje poddana cynkowaniu, aby maksymalnie zapobiec powstawaniu korozji. Wkręty różnią się między sobą długością– do najczęściej stosowanych należą te o długości 9-25 mm. 

Oprócz różnicy w długości można także dostrzec różnicę w wyglądzie łba. Na rynku znajdziemy wkręty o łbie stożkowym, kielichowym, walcowym, sześciokątnym oraz podkładkowym. 

Go Top