Wkręty hartowane do drewna - właściwości

Wkręty to niezwykle użyteczne elementy konstrukcji, które wykorzystuje się często do łączenia różnych materiałów takich jak drewno, metal lub gips podczas prac budowlanych i remontowych. Wkręty różnią się ze względu na rodzaj łba oraz nacięcie, przez co możemy wyróżnić konkretne wkręty do pracy z pożądanym materiałem budowlanym. W tym artykule skupimy się na charakterystyce wkrętów hartowanych do drewna. 

Wkręty hartowane do drewna — charakterystyka

Wkręty hartowane do drewna cechuje duża wytrzymałość oraz precyzja, które potęguje lekko stożkowy kształt ich trzonu oraz ostre zakończenie. Taka budowa pozwala na dokładniejsze wbicie się w strukturę drewna bez narażenia na rozwarstwienie czy uszkodzenie materiału. Dodatkowo wkręty te są odporne na działanie wilgoci oraz korozję, przez co długo zachowują swoją wytrzymałość. Do wyboru są różne długości oraz grubości wkrętów hartowanych do drewna w zależności od właściwości budulca, z jakim pracujemy. Dostępne są też wkręty z różniącą się od siebie liczbą zwojów. Dodatkowe zwoje mogą pomóc nam wbić się w delikatne drewno bez uszkodzenia go, ponieważ wymagają mniejszego użycia siły w procesie. Jeśli mamy natomiast do czynienia z drewnem szczególnie twardym, to powinniśmy zaopatrzyć się we wkręty podwójnie hartowane do drewna, które z łatwością poradzą sobie z materiałem opornym na obróbkę.

W jakich sytuacjach niezbędną są wkręty hartowane do drewna?

Wkręty hartowane do drewna będą nieocenione oczywiście w pracach związanych z drewnem. Mamy tu na myśli sytuacje, w których musimy przymocować do siebie dwa elementy drewniane, ale nie tylko. Tak samo możemy pracować z tańszymi elementami drewnopodobnymi oraz w momencie, kiedy do drewnianego stelaża należy przymocować inny rodzaj materiału np. gips czy miękki kamień. Takie wkręty pomogą nam więc podczas montowania mebli drewnianych lub tych łączących elementy drewniane i metalowe np. drewnianych przedmiotów z metalowymi zawiasami. 

Podsumowanie

  • Wkręty hartowane do drewna charakteryzuje duża wytrzymałość oraz precyzja,
  • Mają stożkowy trzon oraz ostre zakończenie,
  • Pozwalają na pracę z delikatnym drewnem bez uszkodzenia go,
  • Możemy wykorzystać je do łączenia elementów drewnianych z innymi materiałami.
Go Top