Wkręty do karton-gipsu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się powszechnie do wykończenia wnętrz. Lekkie ścianki wpływają na szybszy podział przestrzeni mieszkalnej i dobrze sprawdzają się przy tworzeniu sufitów podwieszanych. Przy okazji instalacji karton-gipsu warto zastanowić się nad wkrętami, aby wytrzymały większe obciążenia eksploatacyjne.

Dobry wkręt – czyli jaki?

Wkręty do płyt gipsowo-kartonowych wyróżniają się najczęściej lekkością i nie wpływają na strukturę delikatnego materiału. W większości prac sprawdzają się kołki uniwersalne, standaryzowane o zróżnicowanej długości. Im dłuższy wkręt, tym z reguły lepsza stabilność mocowania. Na rynku występują nie tylko wkręty metalowe, ale również elementy złączne wyprodukowane z tworzyw sztucznych. Jedna z lepszych technik w przypadku karton-gipsu to wkręcanie zapewniające większą kontrolę nad procesem. Dodatkowo lżejsze wkręty z tworzyw sztucznych często nie wymagają zastosowania dodatkowych narzędzi.

O czym warto pamiętać przy wyborze krętów do karton-gipsu?

Dobre wkręty wytwarza się z mocniej zaostrzonymi końcówkami. To zapewnia odpowiednią płynność mocowania i maksymalną kontrolę nad procesem. Przed inwestycją we wkręty warto przemyśleć, z jaką powierzchnią płyta gipsowo-kartonowa w ogóle się połączy. Do drewna i materiałów drewnopochodnych wystarczą z reguły tańsze łączniki, ale ze zwiększoną odpornością na wyrywanie. Każdy wykonawca musi sprawdzić, czy dysponuje odpowiednimi narzędziami zgodnymi z gniazdem wkrętu. Najpopularniejsze w przypadku montażu płyt G-K to gniazdo PH2. Na rynku występują łączniki do wszystkich rodzajów podłoży, nie tylko do drewna, ale także do stali czy cegły.

Prostota przede wszystkim

Mocowanie płyt kartonowo-gipsowych nie wymaga od wykonawcy skomplikowanych inwestycji, a nawet posiadania specjalistycznych narzędzi. Wystarczy jedynie rozsądne dopasowanie średnicy, długości, ewentualnie koloru dla wartości dekoracyjnych.

Go Top