Wkręty ciesielskie – niezbędne przy rearanżacji ogrodu

Naprawy powierzchni drewnianych oraz prace w ogrodzie wymagają najczęściej zastosowania trwałych łączników. Wkręty ciesielskie to uniwersalne rozwiązanie nie tylko dla specjalistów, ale też osób podejmujących działania serwisowe wokół domu.

W jaki sposób podejść do wyboru łączników?

Wkręty ciesielskie różnią się rodzajem łba. Najpopularniejsze to stożkowe i talerzykowe. Zakończenie stożkowe pozwala na solidne zagłębienie w materiale i na ogół nie wymaga stosowania skomplikowanych narzędzi do instalacji. Natomiast łeb talerzykowy niezwykle trudno usunąć. Taki wkręt mocno wchodzi w materiał i charakteryzuje się zredukowanym efektem rozszczepiania. Wkręty ciesielskie są oczywiście standaryzowane pod kątem technicznym i pokryte powłoką antykorozyjną.

Na zewnątrz i przy reorganizacji ogrodu przydadzą się elementy ze stali nierdzewnej ze względu na wodoodporność. Wszystkie wkręty ciesielskie można identyfikować na podstawie wyraźnych oznaczeń, nawet po pełnym wkręceniu. To przydatna właściwość przy modernizacji drewnianych konstrukcji. Wielu wykonawców stawia na nieco głębsze, uniwersalne gniazda TX, ponieważ przekładają się na wysoki stopień wkręcenia, a tym samym wytrzymałość. Łącznik musi osiadać równo z materiałem, dlatego warto stawiać na jakościowe akcesoria, szczególnie o właściwościach uniemożliwiających, utrudniających rozszczepienie drewna w trakcie montażu. Im bardziej zaostrzona końcówka, tym większe prawdopodobieństwo szybszego zakończenia prac, bez uszkodzenia materiału. Wkręty ciesielskie nie mogą się ślizgać.

Uniwersalne łączenie, które nie potrzebuje skomplikowanych narzędzi

Przy pracy z wkrętem ciesielskim wystarczy śrubokręt, a w przypadku szerszego zakresu prac pomocne będą elektronarzędzia akumulatorowe. Mechaniczne wkręcanie okazuje się skuteczniejsze, bo zapewnia równomierny montaż, nawet na większej powierzchni drewnianej. Samowiercąca struktura wkrętów ciesielskich to szansa na uzyskanie estetycznych łączeń, trwałych, przy których nie wymaga się dodatkowego nawiercania. To jedna z najważniejszych zalet przy obróbce drewna.

Go Top