Śruby rozprężne - kiedy są potrzebne?

Elementy łącznikowe takie jak śruby rozprężne stosuje się nie tylko w branży budowlanej, ale również przy konstrukcji i modernizacji różnego rodzaju maszyn. Tego typu łączenia są niezwykle wytrzymałe i odporne na wysokie obciążenia. Co więcej, są one uniwersalne, dlatego też można z łatwością dopasować je indywidualnie do danego rodzaju konstrukcji. Dzięki połączeniu siły zaciskania wraz z rozprężaniem promieniowym ten typ połączeń jest wytrzymały w zetknięciu z siłami ścinającymi. Gdzie stosuje się śruby rozprężne?

Czym charakteryzuje się śruba rozprężna?

Zacisk i rozprężanie promieniowe pozwalają śrubom rozprężnym opierać się skutecznie działaniom sił ścinających. Jest to cecha pożądana przy konstruowaniu maszyn, gdyż zapewnia możliwość obracania się połączenia. Znajduje to zastosowanie w układach sprzęgłowych, a także współosiowych. Kluczowymi komponentami, które sprawiają, że ten system łączenia charakteryzuje się wysokim poziomem dopasowania do pozostałych elementów, są tuleje rozprężne dzielone. Adaptacja do profilowanych otworów sprawia, że system łączenia tego typu działa bardziej niezawodnie i szybko niż starsze technologie.

Gdzie znajdują zastosowanie śruby rozprężne?

Łączenia takie jak śruby rozprężne stosowane są przede wszystkim w budownictwie. Wynika to z ich świetnej współpracy i dopasowania się do litych materiałów takich jak np. kamień naturalny. Dzięki nim możemy z powodzeniem wykonywać wytrzymałe mocowania bardzo ciężkich kompozytów. Modele wykonane ze stali węglowej w połączeniu z pokryciem galwanicznym są w stanie pracować w środowisku narażonym na wilgoć. Śruby rozprężne mają też zastosowanie przy konstrukcjach betonowych. Możliwe jest stosowanie ich do montażu klimatyzacji, markiz, czy drzwi i okien. Oprócz tego wykorzystuje się je przy konstrukcji i modernizacji maszyn. Spotkamy je więc przy silnikach, kompresorach czy też turbinach i sprzęgłach.

Ze względu na swoją specyficzną budowę oraz wysoką wytrzymałość, śruby rozprężne należą do elementów łącznikowych o szerokim zastosowaniu. Spotkamy się z nimi zarówno tam, gdzie wymagana jest wysoka wytrzymałość na obciążenia, jak i w miejscach, gdzie działają siły ścinające.

Go Top