Śruby niezbędne podczas prac dekarskich – przegląd

Jaką rolę odgrywają śruby w konstrukcji dachu?

Śruby odgrywają ważną rolę w tworzeniu konstrukcji tymczasowych na budowie, w mocowaniu wsporników, progów oraz belek. Położenie niektórych śrub można korygować, bez potrzeby czyszczenia otworu, co wpływa na szybkie dokonywanie drobnych poprawek. Mechaniczne mocowanie i prace na dachach płaskich okazują się często niezwykle czasochłonne, ale w branży pojawiają się alternatywy w postaci śruby z tuleją. To interesujące rozwiązanie, ponieważ oszczędza wyraźnie zasoby robocze.

Jakich błędów się wystrzegać?

Do wyboru śrub i samej techniki mocowania warto podchodzić bardzo ostrożnie, ponieważ błędy skutkują powstawaniem nieszczelności i trudnych do usunięcia mostków termicznych. Technologie łączenia ponownego użycia sprawdzają się najlepiej w przypadku długoterminowej modernizacji dachu i zapewniają właścicielom budynków spore oszczędności.

Ciekawe rozwiązania występujące na rynku

Dużą popularnością cieszą się wkręty samowiercące, samogwintujące wykonane z wytrzymałej stali węglowej i dodatkowo ocynkowane. W przypadku łączników przyda się redukcja punktu wiercącego w celu przyśpieszenia pracy dekarza. Wkręty występują w zestawach wstępnie powiązanych z odpowiednią podkładką, więc specjalista nie musi martwić się oddzielnym nakładaniem.

Jakie normy uwzględnić przed zakupem śrub?

Śruby wybiera się na podstawie przejrzystych norm. Najpopularniejsze to PN, DIN, ISO. Standaryzacja śrub umożliwia dokonywanie zakupów w różnych podmiotach z gwarancją właściwego dopasowania. To zapewnia płynność prac dekarskich. Dekarze zainteresowani dobrymi śrubami powinni również przejrzeć testy trwałości dla produktów stosowanych na dachach. Im więcej metod badania elementów złącznych przed wypuszczeniem do sprzedaży, tym lepiej dla bezpieczeństwa.

Go Top