Skok gwintu – o czym informuje?

Gwintowane komponenty używane są na co dzień w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Bez względu na to, jakie wyroby są wytwarzane za zakładzie, to zawsze znajdą tam zastosowanie odpowiednio dobrane elementy złączne.

Skok gwintu, czyli co?

Z gwintami spotkać możemy się bardzo powszechnie już jako konsumenci. Z łatwością można bowiem zauważyć, że większość np. butelek posiada właśnie tego typu zamknięcie gwintowane, które zakręcane jest za pomocą nakrętki. Poznając jednak pojęcie gwintów, nie sposób nie wymienić parametrów ich dotyczących, którymi są: rodzaj, średnica oraz skok gwintu. Wszystkie śruby posiadają wkręcaną w podłoże pokrytą spiralnie wyżłobionym rowkiem część, którą nazywamy właśnie gwintem. Skok gwintu to natomiast określane przez fachowców przesunięcie osiowe na jednym obrocie śruby. Prościej można go jeszcze scharakteryzować, jako odległość dzielącą od siebie poszczególne nicie. Skok gwintu wpływa natomiast na to, jak będzie wyglądać przemieszczanie się śruby w czasie obrotu o 360 stopni.

Jak zmierzyć skok gwintu?

Aby poznać skok gwintu najlepiej użyć suwmiarki. To popularne narzędzia pozwoli szybko zidentyfikować, z jaką wartością mamy do czynienia. Należy jednak mocno zaznaczyć, że taka metoda sprawdzi się raczej tylko w warunkach domowych. W sytuacji, gdy pomiary odbywają się stosunkowo często (np. na zakładach produkcyjnych) o wiele lepiej i szybciej jest prowadzić pomiary za pomocą specjalistycznego grzebienia pomiarowego. Oczywiście, aby uzyskać prawidłowy wynik, w obu przypadkach należy zastosować odpowiednią technikę pomiarową. Może się ona różnić w zależności od tego, z jakim gwintem mamy do czynienia. Nieco inaczej będzie to bowiem wyglądać w przypadku gwintu metrycznego, a inaczej calowego. Na pewno przydać może się weryfikacja skoku na podstawie powszechnie dostępnych tabel, w których znajdziemy znormalizowane wymiary gwintów. Najczęściej informację na ten temat znajdziemy też na opakowaniu wybranych śrub lub wkrętów.

Go Top