pokaż wszystkie
Pręt gwintowany to jeden z najpopularniejszych elementów złącznych spotykanych w pracach technicznych. Uzupełnia instalacje wentylacyjne, elektryczne oraz umożliwia lepszą stabilizację sufitów podwieszanych czy kabli, ale to nie wszystko.
Pręt gwintowany to odporny na uszkodzenia wyrób hutniczy występujący w wielu długościach. Na rynku pojawiają się pręty o różnych przekrojach. Od okrągłych po kwadratowe. Jakość elementu zależy w dużym stopniu od klasy stali. Pręty gwintowane można obrabiać, żeby pasowały lepiej do bieżących potrzeb projektowych, albo łączyć z kratownicami i innymi konstrukcjami wymagającymi solidnej stabilizacji. Pręty gwintowane służą przede wszystkim do uzyskiwania trwałych połączeń, chociażby w szalunkach, i zapewniają komfort przy rozprowadzaniu kabli w różnych instalacjach. Najczęściej wykorzystywane są przez dekarzy.
Pręty powstają nie tylko ze stali, ale również brązu czy aluminium i innych stopów. Jeżeli w konstrukcji występuje zagrożenie wilgocią, warto zdecydować się na te pokryte powłoką nierdzewną. Pręty gwintowane zwiększają właściwości rozciągania betonu. Dobrze wypadają w tworzeniu domów z drewna i elementów małej architektury ogrodowej i coraz popularniejszych balustrad. Wszystkie pręty dopuszczane do sprzedaży przechodzą rygorystyczną kontrolę jakości.
Pręty wykonane ze stali to element niezwykle trwały, łatwo poddawany dalszej obróbce i sprawdzający się szczególnie dobrze w pracy z drewnem. Pręty gwintowane występują też pod innymi nazwami. Niektórzy specjaliści mówią o łącznikach śrubowych albo o budowlanych szpilkach. Wskazówka przyda się w rozmowie z fachowcami i przy zakupach. Prawidłowe zastosowanie prętów zwiększa jakość wielu instalacji oraz gwarantuje właściwa stabilizację konstrukcji.