Podstawowe rodzaje wkrętów ciesielskich i sposoby ich wykorzystania

Wkręty ciesielskie należą do najprostszych i najpopularniejszych sposobów łączenia drewna z drewnem, a także przytwierdzania elementów drewnianych do innych materiałów. Występują w różnych odmianach i wielkościach, pozwalając na łatwe stworzenie różnych drewnianych konstrukcji. Przed rozpoczęciem pracy należy koniecznie zapoznać się z podstawowymi rodzajami wkrętów ciesielskich oraz ich zastosowaniami.

Wkręty o łbie stożkowym

Wkręty o stożkowych łbach wykorzystywane są przede wszystkim tam, gdzie konieczne jest maksymalne zlicowanie łba wkrętu z drewnem. Przy ich stosowaniu uzyskuje się gładkie, przygotowane do prac wykończeniowych powierzchnie. Z tego powodu są najpopularniejszym wyborem przy pracach nad drewnianymi stropami i ścianami oraz tam, gdzie wykorzystuje się  płyty OSB. Istotnym minusem rozwiązań tego typu jest jednak ryzyko podrywania włókien drewna. To z kolei może prowadzić do dalszego poszarpania jego powierzchni.

Wkręty o łbie talerzykowym

Łby talerzykowe, zwane także podkładowymi, są niższe i szersze niż stożkowe. Pozwalają na mocniejsze dociśnięcie skręcanych elementów, co zapewnia wysoką nośność. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie doskonałe zlicowanie główki wkrętu z powierzchnią drewna nie jest konieczne. Zdarza się, że przy korzystaniu z tego typu wkrętów wykonuje się gniazda mające na celu ukrycie główki, jednak nie jest to powszechne rozwiązanie.

Wkręty ciesielskie – parametry

Wkręty do drewna wykorzystywane są tam, gdzie potrzebne jest stworzenie połączeń, które będą stabilniejsze i bardziej wytrzymałe od tych wykonanych przy pomocy gwoździ, co przekłada się na większą trwałość konstrukcji wykonanych z drewna lub płyt drewnopodobnych. Odpowiada za to między innymi odpowiednie ukształtowanie gwintu oraz wysoki skok.

Obecnie na rynku dostępne są wkręty ciesielskie o średnicach od 6 do 10 mm oraz długości od 40 do 400 mm. Stosowane w nich cynkowanie elektrolityczne stanowi zabezpieczenie przed ewentualnym rdzewieniem. Największą popularnością cieszą się wkręty samowiercące – praca z nimi nie wymaga wcześniejszego wykonywania otworów. Dzięki takiej mnogości modeli możliwe jest dopasowanie najlepszych wkrętów do potrzeb inwestora i tworzenie różnorodnych konstrukcji.

Go Top