pokaż wszystkie
Wkręty ciesielskie należą do najprostszych i najpopularniejszych sposobów łączenia drewna z drewnem, a także przytwierdzania elementów drewnianych do innych materiałów. Występują w różnych odmianach i wielkościach, pozwalając na łatwe stworzenie różnych drewnianych konstrukcji. Przed rozpoczęciem pracy należy koniecznie zapoznać się z podstawowymi rodzajami wkrętów ciesielskich oraz ich zastosowaniami.
Wkręty o stożkowych łbach wykorzystywane są przede wszystkim tam, gdzie konieczne jest maksymalne zlicowanie łba wkrętu z drewnem. Przy ich stosowaniu uzyskuje się gładkie, przygotowane do prac wykończeniowych powierzchnie. Z tego powodu są najpopularniejszym wyborem przy pracach nad drewnianymi stropami i ścianami oraz tam, gdzie wykorzystuje się płyty OSB. Istotnym minusem rozwiązań tego typu jest jednak ryzyko podrywania włókien drewna. To z kolei może prowadzić do dalszego poszarpania jego powierzchni.
Łby talerzykowe, zwane także podkładowymi, są niższe i szersze niż stożkowe. Pozwalają na mocniejsze dociśnięcie skręcanych elementów, co zapewnia wysoką nośność. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie doskonałe zlicowanie główki wkrętu z powierzchnią drewna nie jest konieczne. Zdarza się, że przy korzystaniu z tego typu wkrętów wykonuje się gniazda mające na celu ukrycie główki, jednak nie jest to powszechne rozwiązanie.
Wkręty do drewna wykorzystywane są tam, gdzie potrzebne jest stworzenie połączeń, które będą stabilniejsze i bardziej wytrzymałe od tych wykonanych przy pomocy gwoździ, co przekłada się na większą trwałość konstrukcji wykonanych z drewna lub płyt drewnopodobnych. Odpowiada za to między innymi odpowiednie ukształtowanie gwintu oraz wysoki skok.
Obecnie na rynku dostępne są wkręty ciesielskie o średnicach od 6 do 10 mm oraz długości od 40 do 400 mm. Stosowane w nich cynkowanie elektrolityczne stanowi zabezpieczenie przed ewentualnym rdzewieniem. Największą popularnością cieszą się wkręty samowiercące – praca z nimi nie wymaga wcześniejszego wykonywania otworów. Dzięki takiej mnogości modeli możliwe jest dopasowanie najlepszych wkrętów do potrzeb inwestora i tworzenie różnorodnych konstrukcji.