Nitowanie - czy traci na znaczeniu? W jakich branżach jest niezbędne?

Nitowanie to jedna z efektywnych technik połączeń charakteryzująca się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia i rozerwanie. Wiele gałęzi przemysłu stawia na bardzo wytrzymałe, a jednocześnie lekkie konstrukcje, a nity pomagają w osiągnięciu właśnie takich połączeń. Czym wyróżnia się nitowanie na tle innych technik? W jakich branżach sprawdza się najlepiej?  

Gdzie wykorzystuje się nity z łbem kulistym?

Nitowanie wykorzystuje się często w przemyśle samochodowym, przy pracach związanych z projektowaniem wytrzymałej karoserii. Nity z łbem kulistym trafiają do przemysłu oraz linii technologicznych i do sektora lotniczego. Tam, gdzie zachodzi potrzeba zachowania wysokiej sztywności, nitowanie sprawdzi się w równym stopniu. W niektórych przypadkach dość popularne połączenia spawane lub zgrzewane nie wystarczą. Dlaczego? Połączenie różnych materiałów, chociażby tworzyw sztucznych z aluminium, wymaga bardziej elastycznego podejścia. Nity spełnią tu swoje zadanie. W motoryzacji nitowanie karoserii to całkiem popularne założenie. A zatem nie można powiedzieć, że nity z łbem kulistym znikają z rzeczywistości technicznej, ale przydają się raczej w specyficznych sytuacjach i na pewno nie wypierają innych technologii, w tym spawania, zgrzewania, lutowania. Nity bardzo dobrze radzą sobie z przebijaniem materiału, bez odkształcania i bez zmiany pierwotnych właściwości. 

Dlaczego warto stosować nity z łbem kulistym?

To technika doskonale łącząca się z klejeniem i wiązaniem różnych materiałów, w tym tworzyw sztucznych, aluminium, niektórych grup metali. Nity z łbem kulistym stabilizują konstrukcje, przydają się podczas budowy maszyn, w projektowaniu wytrzymałej karoserii, a to zaledwie początek korzystnych zastosowań. Nity to też stosunkowo tanie rozwiązanie, więc potencjalnie obniża koszty produkcji, co w obecnych czasach okazuje się niezwykle istotne dla wielu sektorów gospodarki.

Go Top