Liny stalowe – jak dobrać właściwy model?

Liny stalowe, nazywane inaczej stalówkami wykonywane są z ocynkowanych drutów stalowych albo ze stali nierdzewnej. Najczęściej występującymi są te z sześcioma pokrętkami. Pewnego rodzaju elementem składowym stalowych lin są też specjalne zaciski typu „perła”, które często znajdziesz w zestawie wraz z kupowaną liną.

Zastosowanie ocynkowanych lin stalowych

Ocynkowane liny stalowe są powszechnie stosowane w różnych dziedzinach. Ze względu na swoją wysoką uniwersalność wykorzystuje się je zarówno w dużych zakładach przemysłowych, jak i pracach przydomowych. Bardzo dobrze sprawdzają się również w podwieszaniu reklam. W przemyśle znajdują natomiast zastosowanie, chociażby do budowy wyciągarek, betoniarek, czy też dźwigów. Ze względu na swoją wytrzymałość i elastyczność świetnie sprawdzają się również między innymi, jako bariery odgradzające, których celem jest zapobieganie przedostawaniu się dzikiej zwierzyny. Istotną zaletą ocynkowanych lin stalowych jest to, że nawet po długim czasie użytkowania w niesprzyjających warunkach nie powstanie na nich korozja.

Jak dobrać linę?

Jak zawsze w przypadku wyrobów przemysłowych, niezwykle istotne jest to, aby dobrać odpowiednią linę roboczą do naszych potrzeb. Wiadome jest, że nieco innymi właściwościami musi charakteryzować się lina do podwieszania małych tablic, a innymi ta przeznaczona do mocowania reklam. Pamiętajmy o ogólnej zasadzie mówiącej o tym, że im większa liczba splotów o małej średnicy, tym elastyczniejsza będzie lina. Kiedy więc naszym celem jest zakup wytrzymałej liny odznaczającej się odpornością na ścieranie, to lepszym wyborem będzie taka z mniejszą ilością drutów.

Szczególnie istotnymi parametrami przy wyborze liny są wytrzymałość czy też dopuszczalne obciążenie robocze. Aby nie popełnić błędu przy zakupie, warto skorzystać ze specjalnych kalkulatorów udostępnianych przez producentów albo skonsultować się z kompetentnym sprzedawcą.

Go Top