Kiedy stosuje się nity z łbem stożkowym?

Istnieje kilka metod łączenia ze sobą różnego rodzaju blach, tworzyw sztucznych i innych materiałów. Jednym z najdłużej stosowanych sposobów jest nitowanie. Połączenia nitowe polegają na łączeniu elementów za pomocą nitów, czyli metalowych części o różnym kształcie w zależności od rodzaju nitu i jego przeznaczenia.

Czym charakteryzują się nity z łbem stożkowym?

Nity dzielimy m.in. ze względu na kształt łba. Wyróżniamy nity z łbem stożkowym, kulistym i z tak zwanym kołnierzem. Nity stożkowe mogą być zarówno zrywalne, jak i niezrywalne. Nity niezrywalne są dużo bardziej wytrzymałe ze względu na sposób umieszczenia nitu w materiale. Są one wykonane zazwyczaj ze stali nierdzewnej lub wysokiej jakości aluminium. Nity stożkowe produkowane są w różnych wielkościach. Średnicę i długość nitów wybiera się, dopasowując je do grubości materiału, który trzeba połączyć. Służy do tego spis określający zalecane parametry nitów dla konkretnych zakresów łączenia.

Zastosowanie nitów stożkowych

Nity w zależności od swojej budowy i kształtu mają różne zastosowanie. Nity z łbem stożkowym są stosowane przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na uzyskaniu równej powierzchni. Przed przystąpieniem do nitowania materiał odpowiednio frezuje się, by był dopasowany do kształtu nitu.

Powierzchnie połączone nitami stożkowymi nadają się do np. malowania, Nitowanie pozwala uzyskać też dużą szczelność łączenia. Najczęściej wykorzystuje się je przy obróbce arkuszy blach. Przykładowe wykorzystanie nitów z łbem stożkowym to:

  • łączenie elementów wykończenia jachtów,
  • mocowanie stopni schodowych w konstrukcji ażurowej,
  • łączenie części maszyn lotniczych,
  • połączenie pokrycia dachowego,
  • zespalanie elementów metalowych stosowanych w różnych gałęziach przemysłu.
Go Top