Kiedy stosuje się gwoździe papowe?

Jak sama nazwa wskazuje, gwoździe papowe wykorzystywane są głównie do przytwierdzania papy izolacyjnej na pokryciu dachu. Jest to niezwykle ważna część robót dekarskich, gdyż od niej uzależniona jest szczelność dachu, a co za tym idzie, stabilność i funkcjonalność całej konstrukcji budynku. Specyfika tego rodzaju gwoździ kryje się w samej konstrukcji - przed wszystkim łeb gwoździa jest płaski i szeroki, jego średnica jest większa co najmniej trzykrotnie od długości trzpienia. Wzmacnia to siłę mocowania, a dodatkowo ułatwia przybijanie. Przy zastosowaniu gwoździ papowych jakość wykonanych prac dekarskich jest dużo większa, stabilność i szczelność papy izolacyjnej optymalnie wysoka.

Rodzaje gwoździ papowych

Wybór gwoździ papowych jest duży. W ofercie sklepów budowlanych znaleźć można gwoździe ocynkowane i bez ocynku - w odmianie surowej. Ocynk sprawia, że gwóźdź jest mniej narażony na korozję. Do wyboru jest też cała paleta wymiarów – zarówno trzpieni, jak i średnicy łbów, a także kształtów samych trzpieni (okrągły przekrój lub kwadratowy skręcany) co pozwala na optymalne dobranie gwoździ do konkretnych warunków. Gwoździe papowe mogą być używane również przy zastosowaniu gwoździarek. Jest to coraz częściej stosowana metoda montowania izolacji, gdyż praca przebiega szybko i sprawnie, a siła docisku gwarantuje świetną przyczepność.

Nie tylko dachy – kiedy stosuje się gwoździe papowe?

Gwoździe papowe ze względy na wyjątkowe proporcje są też chętnie stosowane w wielu innych pracach. Sięgają po nie tapicerzy i stolarze (w odróżnieniu do typowych gwoździ tapicerskich gwoździe papowe mają płaski, a nie wypukły łeb, co często ułatwia pracę). Również przy montażu blachy docenić można funkcjonalność gwoździ papowych – połączą cienkie części blachy lub przytwierdzą blachę do drewna. Są też wykorzystywane przy instalacji pasów asfaltowych czy gontów bitumicznych, które w odróżnieniu od dachówek, są lekkie i bardziej giętkie, wymagają zupełnie innego od nich systemu przytwierdzenia.

Go Top