Kiedy estetyka połączeń ma znaczenie?

Produkcja mebli wiąże się z zastosowaniem różnych elementów łącznych, które powinny odbijać się nie tylko na wytrzymałości konstrukcji, ale również na estetyce ze względu na trendy panujące w aranżacji wnętrz.

Nowoczesne i klasyczne techniki łączenia materiałów

Przy tworzeniu mebli wykorzystuje się powszechnie śruby z okrągłym łbem, drewniane kołki oraz mocne kleje. W artystycznym stolarstwie duże uznanie zyskuje technika składania elementów bez żadnych łączników, ale wymaga to czasochłonnego planowania i poznania odpowiedniego know how. Klasyczne, ciesielskie metody to popularny wybór przy indywidualnej produkcji. Najszybsze połączenia zapewnia klej syntetyczny pod warunkiem właściwego dociśnięcia powierzchni. W takim przypadku znika problem zastosowania mało estetycznych gwoździ i ogranicza się ryzyko pęknięcia materiału. Niektóre łączniki występują w wielu wersjach kolorystycznych z powłoką antykorozyjną lub w systemie głębokiego wejścia. Dzięki temu elementu łączącego po prostu nie widać, a użytkownik zyskuje lepsze rezultaty, jeśli chodzi o estetykę połączeń.

Klienci skupieni na estetyce mebli

Wielu wykonawców podejmuje decyzję o specjalistycznym wykończeniu łbów. W branży uważa się, że śruby wypadają pod kątem estetycznym lepiej od gwoździ. Ciekawe rozwiązanie to połączenie drewna bezpośrednio z elementami metalowymi – coraz chętniej wykorzystywane w produkcji mebli o industrialnym designie.

Go Top