Jakie wkręty będą odpowiednie do więźby dachowej?

Dach należy do kluczowych elementów konstrukcji każdego budynku. Niezależnie od rodzaju dachu, jego pokrycie powinno mieć stabilne mocowanie. Z tego względu bardzo ważny jest wybór odpowiednich wkrętów, które zapewnią najwyższą wytrzymałość i trwałość. Wybierając wkręty ciesielskie, warto zwrócić uwagę na kilka niepozornych elementów, które mają wpływ na odporność więźby dachowej.

Mocowanie w drewnie

W celu zapewnienia odpowiedniego mocowania wkrętu w drewnie średnica łba powinna mieć optymalne wymiary. Dzięki temu, wkręt o dopasowanym wymiarze może odpowiednio przenikać przez drewno i stabilnie łączyć pokrycie z pozostałymi elementami konstrukcyjnymi więźby dachowej.

Za stabilność połączenia drewnianych elementów konstrukcji dachu odpowiada również odpowiednia geometria gwintu. Wkręty ciesielskie powinny posiadać gwinty, które pozwalają na pewne łączenie się z drewnem, niejako klinując w sobie elementy konstrukcyjne. Z tego względu najczęściej wykorzystywane są wkręty ciesielskie o częściowym gwincie.

Gniazdo do wkręcania

Przed zakupem wkrętów ciesielskich warto zwrócić uwagę na ich gniazda do wkręcania. Większość firm dostępnych na rynku bazuje na standardowym rodzaju gniazd. Natomiast zdarzają się wkręty producentów, które do montażu potrzebują specjalnych bitów. Chociaż jest to z pozoru niewielkie utrudnienie, przy różnych rodzajach wkrętów na budowie może być uciążliwe i niepotrzebnie wydłużać prace, dlatego najkorzystniejsze jest wybieranie wkrętów z uniwersalnymi gniazdami do wkręcania.

Powłoka wkrętów

Wybierając wkręty ciesielskie warto zwrócić uwagę na ich powłokę. Wkręty wykorzystywane w mocowaniu elementów więźby dachowej są bowiem narażone na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Powinny być zatem powleczone odporną powłoką gwarantującą trwałość i nierdzewność. Najpopularniejsze wkręty ciesielskie są ocynkowane i mają średnicę od O6 do O10. Warstwa ocynku ma z reguły ok. 5 µm, dzięki czemu wkręty są odporne na korozję.

Gwarancja jakości

Wszystkie produkty dostępne na rynku muszą spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa. To samo dotyczy wkrętów ciesielskich. Powinny one posiadać pozytywne opinie Polskich lub Europejskich Aprobat Technicznych, które dają gwarancję jakości i bezpieczeństwa kupowanych produktów.

Wybór wkrętów ciesielskich nie jest łatwym zadaniem. Najlepiej postawić na wkręty ciesielskie o odpowiedniej średnicy łba i geometrii gwintu, dzięki czemu wkręty będą stabilnie umocowane w drewnie. Powinny również posiadać powłokę odporną na działanie czynników zewnętrznych i niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa.

Go Top