Jak poprawnie dobrać bity do wybranych wkrętów?

Bity należą do grupy elektronarzędzi, które przeznaczone są do wkręcania lub wykręcania różnego rodzaju wkrętów. Stosowane są głównie we wkrętarkach, wiertarkach i zakrętarkach, jednak należy pamiętać, że każdy bit należy odpowiednio dobrać do określonych materiałów.

Rodzaje bitów

W celu poprawnego doboru bitów do wybranych wkrętów należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ich zastosowanie. 

Bity do miękkiego wkręcania przeznaczone są do pracy w delikatnym podłożu, głównie w drewnie, gdzie ekspansja momentu obrotowego rozpoczyna się w sposób powolny i jednostajny bez intensywnego obciążania bitów. Zapewnia to wygodne i łatwe prowadzenie narzędzia bez jego uszkodzenia. Sprawdzą się przy wykonywaniu prac przy użyciu wkrętów ciesielskich, ale nie tylko.

Bity do twardego wkręcania idealnie sprawdzą się podczas pracy w metalu oraz przy mocowaniu okuć. Ten rodzaj bitów jest bardziej elastyczny w porównaniu z miękkimi. Należy pamiętać, że wkręcanie elementów w twarde podłoże powoduje gwałtowny wzrost momentu obrotowego w ostatniej fazie wkręcania, czego skutkiem może być uszkodzenie bitu w postaci gwałtownego wzrostu obciążeń. 

Bity uniwersalne to praktyczne końcówki, które doskonale łączą przyczepność z wysoką trwałością szczególnie przy chropowatej powierzchni. Wybrane modele są dodatkowo powlekane specjalnym azotkiem tytanu aby zwiększyć ochronę przed nadmiernym zużyciem. Powierzchnia tytanowa zabezpiecza także chropowatą powłokę przed wygładzeniem. Jest to bardzo ważna zaleta, ponieważ mikrochropowatość powierzchni podtrzymuje bit we łbie śruby, co zapobiega ich wypadaniu. Takie zjawisko jest dość częste zwłaszcza wśród bitów standardowych lub diamentowych. Bity uniwersalne będą dobrym wyborem, jeśli do pracy wykorzystuje się wkręty do drewna, metalu czy płyt gipsowo-kartonowych.

Go Top