Haki z gwintem – do czego można je wykorzystać?

Proste haki z gwintem stosowane są do wielu różnorakich zadań. Dzięki nim, między innymi można mocować rusztowania lub używać ich także w innych sytuacjach.

Haki popularne w budownictwie i nie tylko!

Najprostszy podział haków z gwintem obejmuje te w odmianie kątowej, otwartej i huśtawkowej. Ponadto wyróżnić można haki zamknięte spawane oraz niespawane. Każdy z nich zasadniczo umożliwia mocowanie różnych rzeczy, lecz forma wszystkich jest dość odmienna. Jeśli chodzi o materiał, to większość tego typu wyrobów produkowana jest z ocynkowanej galwanicznie stali, co pozwala uzyskać wysoki stopień odporności na działanie korozji. Przykładowo też hak gwintowy z zakończeniem kątowym prostym wykorzystywany jest w szeroko rozumianym budownictwie. Jego główną zaletą jest to, że nie posiada ostrych krawędzi, co skutkuje zniwelowaniem ryzyka uszkodzenia mocowanych elementów wykończeniowych w konstrukcjach metalowych. Podobnie, jak inne rodzaje jest też bardzo prosty w montażu, więc z jego obsługą poradzi sobie nawet średnio wprawiony majsterkowicz.

Haki także w rusztowaniach

Na koniec warto nadmienić, że bez względu na to, jaki rodzaj haka z gwintem wybierzemy, to zawsze należy też dobrać do nich koszulki rozporowe o odpowiednich parametrach. Tylko wówczas będą one mogły spełnić swoje zadanie prawidłowo. Najważniejszą zasadą w tym zakresie jest to, że powinno się je dobierać w zależności od wielkości haka oraz podłoża, w którym odbywa się mocowanie. W sytuacji, gdy haki będą umieszczane w drewnie, czy też w płycie meblowej konieczne będzie też wykonanie otworu prowadzącego zabezpieczającego materiał przed pękaniem. Należy zatem zawsze dokładnie zbadać i określić wymagane wymiary zarówno samych haków, jak i towarzyszących im elementów konstrukcyjnych. W tym aspekcie warto też wspomnieć o hakach służących do montowania rusztowań, lin napinających i łańcuchów. Ich cechą charakterystyczną jest spora długość sięgająca np. 350 mm. Oczywiście wiele firm oferujących tego typu asortyment daje możliwość wykonania takich haków pod indywidualne potrzeby klienta.

Go Top