Elementy montażowe – jakie rodzaje śrub/wkrętów stosuje się w przypadku betonu?

Beton jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych we współczesnym budownictwie. Charakteryzuje się on m.in. dużą wytrzymałością na ściskanie. Sam beton znajduje zastosowanie np. w elementach konstrukcyjnych, żelbetonowych, betonowych, czy też do produkcji pustaków i bloczków. Aby jednak wykonywać w nim niektóre zadania, konieczne może okazać się wykorzystanie odpowiednich akcesoriów. Jakie rozwiązania są w tym względzie najpopularniejsze?

Śruby rozprężne i tuleje

Jedną z zalet, jakie posiadają śruby rozprężnejest bardzo szeroki zakres zastosowania. Przy ich pomocy można z powodzeniem zamontować markizy, zamocować klimatyzację, ogrodzenia, drzwi, okna i wiele innych. Elementy te cechują się też stosunkowo dużą wytrzymałością oraz odpornością na warunki atmosferyczne. Ten drugi aspekt jest oczywiście szczególnie istotny, gdy chcemy wykonać przy ich pomocy montaż na zewnątrz. Wykonane najczęściej ze stali nierdzewnej odpornej na działanie korozji doskonale sprawdzą się zatem nawet w wilgotnym środowisku, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Innym ważnym elementem montażowym są z kolei tuleje rozprężne, zwane zamiennie też rozporowymi. Przeznaczone są one do realizowania mocowań o średnim stopniu bezpieczeństwa połączeń w betonie spiekanym oraz niespiekanym. Dzięki swoim cechom tuleję rozprężną można zastosować między innymi do mocowania instalacji sanitarnych, czy też sufitów podwieszanych na betonowych podłożach.

Kołki szybkiego montażu także popularne

Wielu profesjonalistów wybiera również kołki szybkiego montażu z kołnierzem. Cechują się one prostotą użycia i brakiem konieczności wiercenia otworów w podłożu. Doskonale sprawdzają się w czasie mocowania lekkich elementów suchej zabudowy. Specjalny kołnierz pozwala im wytrzymać nawet stosunkowo spore obciążenia, a możliwość wykonania mocowania między innymi w betonie, kamieniu czy też cegle tylko zwiększa ich zakres zastosowania.

Go Top