Dobór nakrętki do śruby – na co zwracają uwagę profesjonaliści?

Utrzymanie konstrukcji w całości wymaga zastosowania nie tylko śrub, ale również odpowiednio dopasowanych nakrętek i to najlepiej takich, które nie odkręcą się samoczynnie po dłuższym czasie. Jakimi zasadami kierują się profesjonaliści podczas łączenia śrub z nakrętkami? Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

1. Różnice rozmiarów

Nawet niewielkie odstępstwa od rozmiarów śruby i nakrętki prowadzą do szybkiego rozkręcania elementu. Kompatybilność uzyskuje się najszybciej przez dokonywanie zakupów u sprawdzonego producenta. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na klasę wytrzymałości nakrętek oraz śrub. Im bardziej zbliżone, tym lepiej dla stabilności.

2. W jakich warunkach pracuje połączenie?

Jeżeli połączenia dotykają zmienne warunki atmosferyczne dużą rolę odgrywa jakość wykonania elementów. Ochrona przed korozją to absolutne minimum.

3. Rodzaje nakrętek i konfiguracja do obciążenia

Dobrze dopasowana nakrętka ułatwia pracę z materiałem. Nakrętki pazurkowe doskonale współpracują z drewnem i występują najczęściej w przemyśle meblarskim. Nakrętki pasują pod obróbkę miękkich materiałów i stabilizują konstrukcję. Po prawidłowym montażu nie przekręcają się. Natomiast nakrętki kołnierzowe maksymalizują trwałość połączenia w sektorze motoryzacyjnym, przemyśle, przy instalacji bram i generalnie cięższych elementów. Od właściwego rodzaju nakrętki zależy w dużym stopniu estetyka połączenia.

4. Dokręcenie maszynowe lepsze niż ręczne

Z nakrętkami i śrubami pracuje się przede wszystkim maszynowo i równomiernie rozprowadza siłę nacisku. Chodzi o to, żeby połączenie wytrzymywało wibracje. W przypadku nakrętek z mechanizmem samoblokującym użytkownik konstrukcji zyskuje oszczędności na długoterminowym serwisie. Niektóre, lepszej jakości nakrętki można ponownie wykorzystać i to bez pogorszenia pierwotnej wytrzymałości.

Dobra nakrętka właściwie dopasowana do śruby zwiększa bezpieczeństwo, a świadomy wykonawca rozumie, że lepiej zadbać o prawidłowe łączenia, żeby później ograniczyć problemy konserwacyjne.

 

 

Go Top