pokaż wszystkie
Utrzymanie konstrukcji w całości wymaga zastosowania nie tylko śrub, ale również odpowiednio dopasowanych nakrętek i to najlepiej takich, które nie odkręcą się samoczynnie po dłuższym czasie. Jakimi zasadami kierują się profesjonaliści podczas łączenia śrub z nakrętkami? Poniżej kilka praktycznych wskazówek.
Nawet niewielkie odstępstwa od rozmiarów śruby i nakrętki prowadzą do szybkiego rozkręcania elementu. Kompatybilność uzyskuje się najszybciej przez dokonywanie zakupów u sprawdzonego producenta. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na klasę wytrzymałości nakrętek oraz śrub. Im bardziej zbliżone, tym lepiej dla stabilności.
Jeżeli połączenia dotykają zmienne warunki atmosferyczne dużą rolę odgrywa jakość wykonania elementów. Ochrona przed korozją to absolutne minimum.
Dobrze dopasowana nakrętka ułatwia pracę z materiałem. Nakrętki pazurkowe doskonale współpracują z drewnem i występują najczęściej w przemyśle meblarskim. Nakrętki pasują pod obróbkę miękkich materiałów i stabilizują konstrukcję. Po prawidłowym montażu nie przekręcają się. Natomiast nakrętki kołnierzowe maksymalizują trwałość połączenia w sektorze motoryzacyjnym, przemyśle, przy instalacji bram i generalnie cięższych elementów. Od właściwego rodzaju nakrętki zależy w dużym stopniu estetyka połączenia.
Z nakrętkami i śrubami pracuje się przede wszystkim maszynowo i równomiernie rozprowadza siłę nacisku. Chodzi o to, żeby połączenie wytrzymywało wibracje. W przypadku nakrętek z mechanizmem samoblokującym użytkownik konstrukcji zyskuje oszczędności na długoterminowym serwisie. Niektóre, lepszej jakości nakrętki można ponownie wykorzystać i to bez pogorszenia pierwotnej wytrzymałości.
Dobra nakrętka właściwie dopasowana do śruby zwiększa bezpieczeństwo, a świadomy wykonawca rozumie, że lepiej zadbać o prawidłowe łączenia, żeby później ograniczyć problemy konserwacyjne.