3 rodzaje łączników, których nie może zabraknąć w Twoim domu?

Łączniki i śruby to elementy o wszechstronnym zastosowaniu, które są przydatne w każdym domu. Są oferowane w wielu odmianach, różniąc się długością gwintu, kształtem zakończenia oraz łba. W swojej skrzynce z narzędziami warto posiadać przynajmniej podstawowe rodzaje wkrętów, które pozwolą na sprawne naprawy lub tworzenie wybranych konstrukcji. Wśród najbardziej uniwersalnych modeli należy wymienić wkręty do drewna, śruby zamkowe z łbem grzybkowym czy konfirmaty, przydatne przy składaniu mebli.

3 rodzaje łączników, których nie może zabraknąć w Twoim domu

Uniwersalnym łącznikiem o wszechstronnym zastosowaniu są wkręty do drewna. Posiadają one rzadki i głęboki skok gwintu, który umożliwia skuteczne dociąganie łączonych elementów. Takie wkręty będą odpowiednie do montowania wieszaków i metalowych elementów do krokwi, a także przy mocowaniu płyt karton-gipsowych do drewnianych konstrukcji stelaży.

Przydatnym łącznikiem będzie też śruba z łbem grzybkowym. Jej konstrukcja posiada tak zwane podsadzenie, które umożliwia montowanie w drewnie bez ryzyka niekontrolowanego wykręcenia się łącznika. Ten typ znajdzie zastosowanie przy łączeniu drewnianych elementów konstrukcyjnych, takich jak ozdobne listwy czy fragmenty ławek ogrodowych. Może być przydatny również przy naprawie maszyn.

W swoim domu warto posiadać także konfirmaty w różnych rozmiarach. To łączniki często stosowane w przemyśle meblarskim. Umożliwiają trwałe zamocowanie dwóch elementów, ułożonych względem siebie pod kątem prostym. Nadają się do takich materiałów, jak płyty meblowe lub wiórowe czy lite drewno. Stosując konfirmaty, szybko i na stałe złożymy wszelkiego rodzaju meble – stoły, szafki czy łóżka.

Połączenia z użyciem śrub to najpopularniejsze rozwiązanie, które nie sprawi trudności nawet początkującym majsterkowiczom. Stosując łączniki takie, jak wkręty do drewna, śruby z łbem grzybowym czy konfirmaty, możemy trwale zamocować elementy z drewna, metalu czy płyt karton-gipsowych.

Go Top