Wkręty samowiercące – kiedy są stosowane?

Wkręty samowiercące to praktyczna alternatywa dla elektrycznego sprzętu wiercącego. Nie tylko świetnie spisują się w pracach nie wymagających jego użycia, stanowią także solidny element mocujący i łączący różne tworzywa. Z powodzeniem sprawdzają się zarówno w niewielkich pracach remontowych, jak i podczas montażu specjalistycznych konstrukcji.

Wkręty samowiercące – czym są?

Składające się z trzonu o kształcie walca / stożka, łba oraz końcówki wiercącej wkręty samowiercące należą do niedużych metalowych elementów łącznych. Parametry wykonanych ze stali węglowej lub nierdzewnej A2 wkrętów tego rodzaju różnią się od siebie, w zależności od przyszłego zastosowania. Długość oraz średnicę wkrętów mocujących dopasowuje się do rodzaju łączonych tworzyw, ich grubości oraz twardości. Dzięki tej właściwości z łatwością dobrać można najbardziej odpowiedni do materiału wkręt. Podobna zasada dotyczy typu łba wkrętu, które dzielą się na stożkowe, walcowe, sześciokątne oraz podkładowe. Cynkowa powłoka wkrętu zapobiega korodowaniu metalu, co ma duży wpływ na jego trwałość oraz właściwości łączące. Wkręty samowiercące różnią się także od siebie skokiem oraz głębokością gwintu – zupełnie inne parametry będą mieć więc wkręty przeznaczone do drewna, a jeszcze inne do metalu. Technika łączenia za pomocą wkrętów polega na przyłożeniu końcówki wiercącej do materiału, a następnie dokręcaniu i dociskaniu jej za pomocą klasycznego śrubokręta lub siły własnych dłoni. Wcześniejsze wywiercanie otworów jest więc w przypadku wkrętów samowiercących zupełnie niepotrzebne.

Zastosowanie wkrętów samowiercących

Ze względu na możliwość stosowania ich na różnych powierzchniach, brak konieczności wcześniejszego wiercenia otworów oraz błyskawiczny montaż i demontaż wybranych elementów – wkręty samowiercące używane są w szeroko pojętym budownictwie oraz w pracach konstrukcyjnych. Instalowane za ich pomocą stelaże wyróżniają się stabilnością i trwałością. Niewielkie wkręty zastosowanie znajdują także podczas prac remontowych, montażu mebli czy instalacji izolacji cieplnej z płyt gipsowo-kartonowych. Właściwości wkrętów samowiercących pozwalają na dużą dowolność w łączeniu ze sobą elementów stalowych, metalowych, betonowych oraz drewnianych. Neutralny wygląd oraz wielkość wkrętów samowiercących nie wpływa negatywnie na estetykę montowanego układu. Wkręty tego rodzaju znają również zastosowanie w drobnych pracach naprawczych, podczas instalacji przewodów wentylacyjnych czy przeglądów technicznych oraz łączenia rur PCV w przewodach kominkowych lub ciśnieniowych.

Wkręty samowiercące to przydatne elementy mocujące, które warto mieć w swoim warsztacie.

Go Top