Wkręty samowiercące – kiedy będą najlepszym wyborem?

Wkręty samowiercące są powszechnie wykorzystywane w budownictwie. Mnogość ich rozmiarów, rodzajów oraz duża łatwość montażu sprawiają, że liczba ich potencjalnych zastosowań wciąż rośnie. Kiedy użycie wkrętów samowiercących będzie najlepszym wyborem?

Wkręty samowiercące – podstawowe informacje

Wkręty samowiercące są wykonane najczęściej ze stali węglowej (niestopowej), stali nierdzewnej A2 lub też stali kwasoodpornej A4. Ich powierzchnia jest przez wielu producentów cynkowana, co dodatkowo zabezpiecza je przed procesem korozji. Co warte zaznaczenia, w przypadku wkrętów przeznaczonych do montażu elementów metolowych ich integralną częścią jest zazwyczaj samowulkanizująca się uszczelka lub podkładka, która jest gwarantem szczelności całego połączenia śrubowego.  

Wkręty samowiercące dzieli się ze względu na ich długość (najczęściej spotyka się wkręty o długości od 9 do 100 milimetrów), rodzaj łba (na przykład stożkowy, walcowy, czy też 6-kątny) oraz przeznaczenie (dostępne są wkręty do połączeń drewno-drewno, metal-drewno, czy też metal-metal).

Wkręty samowiercące – podstawowe zastosowania

Jak już wspominaliśmy na wstępie, wkręty samowiercące znajdują zastosowanie w niemal wszystkich dziedzinach budownictwa. Szczególnie dotyczy to prac, takich jak:

  • Łączenie elementów konstrukcji stalowych – łączenie wykonane z użyciem wkrętów samowiercących jest bardzo wytrzymałe, szczelne oraz sztywne. Szczególnie poleca się tu użycie wkrętów z uszczelkami samowulkanizującymi.
  • Montaż kanałów wentylacyjnych – wkręty samowiercące są chętnie wykorzystywane podczas montażu prostokątnych, jak i okrągłych kanałów wentylacyjnych. Decyduje o tym duża łatwość montażu oraz demontażu poszczególnych elementów konstrukcji wentylacyjnej.
  • Montaż blach metalowych do konstrukcji drewnianych oraz betonowych – po wkręty samowiercące sięgają często dekarze oraz osoby montujące stalowe okucia elementów betonowych.
  • Montaż przepustnic wykonanych z PVC – tradycyjne wkręty nie sprawdzają się podczas tego typu prac ze względu na dużą delikatność materiału jakim jest PVC.

Słowem zakończenia, trudno dziś wyobrazić sobie budownictwo bez zastosowania wkrętów samowiercących. Na ich popularność wpływa przede wszystkim łatwość montażu i demontażu oraz duża dostępność do elementów w różnych rozmiarach i z różnym rodzajem wykończenia.

Go Top