Nakrętki łącznikowe – kiedy znajdują zastosowanie?

Nakrętki łącznikowe nazywane są również nakrętkami złącznymi. Najczęściej wykonuje się je ze stali niskowęglowej i poddaje procesowi cynkowania galwanicznego. Służą do łączenia ze sobą prętów gwintowanych.

Cechy charakterystyczne nakrętek łącznikowych

Nakrętki łącznikowe są wykonywane tylko z wytrzymałych materiałów. Najczęściej powstają ze stali niskowęglowej, którą dodatkowo pokrywa się zabezpieczającą warstwą ocynku. Dzięki temu nakrętki są odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych jak woda, niskie lub wysokie temperatury i urazy mechaniczne. To pozwala stosować nakrętki złączne nawet w obiektach narażonych na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Ich konstrukcja jest zgodna z wszelkimi niezbędnymi normami DIN, co pozwala je bezpiecznie wykorzystywać we wszelkich konstrukcjach, w przemyśle, budownictwie czy przy budowie maszyn.

Nakrętki złączne są jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów łącznych, ponieważ ich budowa jest bardzo prosta, a wykorzystanie i montaż nie sprawiają większych trudności.

Standardowe wymiary

Nakrętki złączne dostępne na rynku mają zazwyczaj standardowe wymiary, które są oznaczane symbolem M i cyfrą. Najpopularniejsze i najczęściej kupowane są nakrętki od M6 do M16, ponieważ ich parametry odpowiadają tym stosowanym w zdecydowanej większości konstrukcji.

Wykorzystanie nakrętek łącznikowych

Nakrętki łącznikowe mają prostą budowę, zbliżoną do standardowych nakrętek. Ich konstrukcja natomiast została nieznacznie przedłużona, aby można było z ich pomocą łączyć ze sobą dwa elementy gwintowane.

Stosuje się je przy łączeniu śrub, w tym śrub dwustronnych, a więc przy konstrukcji maszyn. W przemyśle często służą jako element łączący pręty gwintowane lub drążki. Znajdują zastosowanie również w wielu gospodarstwach domowych, podczas konstrukcji mebli ogrodowych i innych przedmiotów wyposażenia.

Go Top