Jaką funkcję spełniają kołki rozporowe?

Kołki rozporowe to jeden z najczęściej używanych łączników. Umożliwiają trwałe połączenie wybranych elementów lub przedmiotów z pustakami, cegłami czy płytami karton-gipsowymi. Niezależnie od rodzaju wkrętów i użytych materiałów stabilność mocowania często uzależniona jest od zastosowania kołków rozporowych. Dostępne w różnych wariantach i prawidłowo dopasowane do materiału gwarantują dużą niezawodność oraz wydłużoną żywotność, bez względu na miejsce ich zastosowania.

Kiedy stosuje się kołki rozporowe?

Kołki rozporowe są produkowane z różnorodnych tworzyw: stali, plastiku, polipropylenu, polietylenu lub nylonu. Znajdują zastosowanie przy remontach i pracach wykończeniowych oraz dekorowaniu wnętrz. W sprzedaży dostępne są modele uniwersalne oraz specjalne, przeznaczone do bardziej nietypowych zastosowań. Za ich pomocą można mocować śruby lub wkręty do pustaków, cegieł i płyt kartonowo gipsowych. W czasie wkręcania rozprężają się na całej długości, zapewniając wysoką przyczepność i pewność mocowania. Są pomocne w czasie wieszania obrazów, ciężkich szafek, żyrandoli czy uchwytów do telewizora.

Do montażu w cegle, betonie lub kamieniu stosowane są kołki stalowe, które dzięki swoim parametrom nadają się do eksploatowania w miejscach użyteczności publicznej. Popularne kołki plastikowe służą do przytwierdzania lżejszych przedmiotów w materiałach pustych, takich jak pustaki termiczne. Kołki rozporowe z kołnierzem z nylonu lub polipropylenu znajdą zastosowanie przy mocowaniu w materiałach pełnych, gwarantując wysoką trwałość i odporność na obciążenia. Modele z polietylenu są najlepsze do gazobetonu, cegły i betonu, umożliwiając powieszenie cięższych przedmiotów – takich jak na przykład szafki kuchenne. W sprzedaży dostępne są także wkręty z koszulką do regipsów, przydatne do zawieszania karniszy, luster oraz innych lekkich obiektów wykończeniowych i ozdobnych.

Kołki rozporowe to funkcjonalne elementy, które umożliwiają trwałe mocowanie wkrętów do płyt kartonowo gipsowych, betonu, pustaków czy cegły. Dobrze dopasowane do rodzaju materiału budowlanego, pozwalają na bezpieczne zawieszenie przedmiotów o różnej masie, niezbędnych w każdym domu lub budynku użytkowym.

Go Top